"Měj ze sebe dobrý pocit místo dobré výplaty",

to byla poslední kapka, která nakopla Lucii Tomáškovou ze Studénky, k tomu, aby se postavila na vlastní nohy a dělala to, co ji v životě opravdu baví a naplňuje. Lucka již čtvrtým rokem úspěšně stoupá na kariérním žebříčku firmy Just a myslím si, že to dotáhne opravdu daleko a splní si veškeré své touhy a sny.
Vychovává 2 děti ve věku 6 a 11 let.

1) Co tě vedlo k tomu začít podnikat a jak dlouho podnikáš?
Časová svoboda kvůli dětem, radost z toho, že má práce má smysl a mohu pomoci dál a věřím a vím, že dobré se nabaluje na dobré. Finanční svoboda je také součástí.  Podníkám od 12/2015.

2) Co je dle tebe klíčem k úspěchu v podnikání a co bys doporučila ženám, které chtějí začít podnikat? 
Určitě je důležité se rozhodnout a chtít a to se dá tehdy, když máte v sobě nadšení, radost z dobře odvedené práce. Nenechat se zlákat krokem zpět, i když je to mnohdy těžké. Přece ať můžeš vidět duhu, musí nejdřív pršet:-)

3) Jak se vyrovnáváš s případnými neúspěchy či propady v podnikání a co
ti činí největší potíže?
Překážky jsou od toho, aby se překonávaly. Pokud si s něčím nevím rady, obrátím se na ty, kteří jsou úspěšní, vděční a disciplinovaní a váží si toho, co dokázali. Mám své vzory, podnikatele=přátele, stále se vzdělávám a věřím, že všechno jde, když se chce. Výmluv, proč to nejde, jsem měla spousty, to byla špatná cesta. A po špatné, staré cestě se novým kouskům nenaučím.  Největší potíže ? Práce s lidmi, ale tím, že jsem stále v terénu a trénuji se každým dnem, vzniká i denodenní nový a dobrý návyk "jak na to". Vydržet, je cesta, nic nevzdávat, dokud to nezkusím a neusnout na vavřínech, když se začne dařit. 

4) Jak se ti daří skloubit podnikání s rodinou a partnerem?
Just je práce, kterou si časově řídím sama a přizpůsobuji dětem. 18 let jsem pracovala od - do, poctivě, nebála jsem se nikdy žádné práce, ale nebyla jsem nikdy ani správně ohodnocená. Věta "Měj ze sebe dobrý pocit místo dobré výplaty", to byla poslední kapka, když jsem to riskla a odešla ze zaměstnání do "nejistoty". Partner, manžel mi nikdy nefandil v ničem, chtěl, ať pracuji od - do a žárlivost  atd. vztah zničila. Ale to by náš vztah zničila i kdybych Just nedělala. Jsem teď šťastná, že to tak dopadlo, můj život dostal úplně jiný směr a nebyli bychom kvalitním vzorem pro naše děti. Nyní to funguje mnohem líp. 

5) Jakými komunikačními či marketingovými kanály nejčastěji získáváš
nové zákazníky? 
Just je o osobním prodeji a na doporučení, pořádám různé dýchánky doma u přátel, u mne či v kavárnách, školkách, centrech atd. Zájem o člověka, etika, švýcarská kvalita, zdraví, rozvoj a stabilita firmy jsou pro mě na předních místech. Just existuje už 90 let, už to  je krásné číslo, které se bude stupňovat dál. 

6) Kde se vidíš za 5 a za 10 let ve svém podnikání?
Mým úkolem je šířit kvalitní tým poradců a organizátorů Justu, kteří by chtěli svou práci šířit jako já. Je to každého volba a kdo mě zná ví, že chci, ať se každý cítí s Justem svobodně, někdo jako "justovnička" pro svou rodinu, někdo jej chce šířit mezi přátelé, někdo i veřejně  a tomu přizpůsobuji i můj čas a aktivity, jsem "pravá ruka" poradců, kteří sami ví, že jim ukážu cestu, když CHTĚJÍ. Je to prostředí, kde si lidé musí cítit příjemně a vše dělat upřímně a rádi , na tom se odráží pak i výsledky. Nemluvě o tom, že si v Justu každý najde přátelé, které by  bez něj nepotkaly:-)

Děkuji za rozhovor.

Více o Lucce a její práci zjistíte na http://tomaskova.justnahrin.cz/

Zdroj: Lucie Tomášková